« Powrót do poprzedniej strony

Katalizatory – część samochodu, która nie traci na wartości

kradzież katalizatorów nasila się coraz bardziej

Katalizatory to jedyna część samochodów, która nie traci na wartości, nawet po zużyciu. Można je zdemontować w kilka minut i sprzedać za dobrą cenę. Ich kradzież to  powszechne zjawisko. Dziś będzie o tym, ile złodzieje na nich zarabiają.

 

Aby wymontować katalizator złodzieje kradną cały samochód albo samą część. Najczęściej robią to na niestrzeżonym parkingu lub z dala od monitoringu. Jeśli kradną samochód, to porzucają go w lesie lub w innym mieście. Potrafią też wymontować same katalizatory z kilkunastu samochodów i sporo na nich zarobić. W obu przypadkach traci właściciel samochodu. Oprócz katalizatorów, złodzieje kradną samochody dla innych części

 

 

Złodzieje nie zarabiają na katalizatorach zawrotnej fortuny, ale to czysty zysk, dlatego kradną je często i w dużej ilości. Noc to idealna pora na ich pracę, aby mogli spokojnie pracować i jak najdłużej zachować swoją anonimowość. Bywają nieuchwytni, ale czasem i oni wpadają w ręce policji. 

W lutym br. w Olsztynku policjanci oddali strzały w kierunku samochodu, aby zatrzymać 2 mężczyzn podejrzanych o kradzież katalizatorów. Strzały uszkodziły samochód, dlatego podejrzani, którzy próbowali uciec z miejsca zdarzenia, dojechali tylko do pobliskiej stacji, gdzie zostali zatrzymani. Sprawcy zdarzenia to dwaj mężczyźni z województwa mazowieckiego. Przed sądem odpowiedzą za kradzież, ucieczkę oraz potrącenie funkcjonariusza, który próbował zablokować im drogę ucieczki. Jako kara za kradzież mogą dostać wyrok do 5 lat więzienia, natomiast za czynną napaść na policjanta, do 10 lat pozbawienia wolności. 

Co to jest katalizator i jak działa?

Katalizator, czyli reaktor katalityczny, to ważny element układu wydechowego, który wyłapuje zanieczyszczenia z silnika. Zasada jego działania polega na przechwytywaniu szkodliwych substancji podczas pracy silnika. W środku katalizatora dochodzi do reakcji chemicznych, które neutralizują gazy wydechowe, a dokładniej mówiąc spaliny. W efekcie końcowym stają się one mniej szkodliwe dla środowiska i ludzi. Same reakcje chemiczne zachodzą dopiero wówczas, gdy spaliny we wnętrzu katalizatora osiągną odpowiednio wysoką temperaturę. W wyniku reakcji chemicznych zostają utlenione takie substancje jak: dwutlenek węgla, węglowodory, tlenki azotu, dlatego katalizatory są ekologiczne. Jazda bez katalizatora absolutnie nie będzie spełniać norm emisyjnych, a co za tym idzie, samochód nie przejdzie badania technicznego, kierowcy zostanie zabrany dowód rejestracyjny, a na koniec otrzyma jeszcze mandat. 

Co zawierają katalizatory?

Katalizatory zawierają rod, platynę oraz pallad, za które można sporo zarobić w specjalnym punkcie, który zajmuje się skupem katalizatorów. Platyna, rod i pallad to metale szlachetne, które odzyskuje się z tych części samochodu, które nie są nawet oznaczone, więc można je "legalnie" sprzedawać bez obaw, że odnajdzie się właściciel. Sam właściciel samochodu również może je sprzedać, kiedy uzna, że katalizator przestał dobrze służyć. 3 wartościowe warstwy metali szlachetnych zawarte w katalizatorze znajdują się w specjalnych kanalikach. Złodzieje dobrze o tym wiedzą, dlatego tak często dochodzi do kradzieży tych części. 

W jaki sposób odzyskuje się metale z katalizatorów?

Odzyskiwanie metali z katalizatorów dostarcza potrzebną ilość platyny, której zasoby na Ziemi stopniowo się kurczą. Do odzysku dochodzi za pomocą procesów elektrolitycznych. W ten sposób przerabia się elementy katalizatora na metale szlachetne, które ponownie można użyć. Czyli nic innego jak recykling platyny, który pozwala odzyskać nawet do 95% metali, a dodatkową korzyścią jest fakt, że jest to naturalny proces wydobycia platynowców. 

Ile można zarobić na katalizatorach?

Ilości metali, jakie można odzyskać z jednego katalizatora liczy się w gramach, jednak cennik skupu lokalizatorów jest bardziej optymistyczny i za komplet 2 katalizatorów można zarobić blisko 200 zł wzwyż. Ale cena nowego katalizatora do samochodu osobowego może sięgać nawet 3000 zł, a zasada jest prosta: im nowszy katalizator, tym więcej złodziej na nim zarobi. Cena zależy od modelu katalizatora oraz marki samochodu. Najdroższe są te zamontowane w samochodach BMW, Audi, Mercedes, Ford, Opel, KIA, VW, Honda. Średnia cena skupu lokalizatorów dla tych samochodów waha się w przedziale od 300 do 1250 zł. 

W jaki sposób katalizatory się niszczą?

Jak każda część w samochodzie, również katalizator może się zepsuć i działać na szkodę dla środowiska. Aby do tego nie dopuścić, nie należy rozpoczynać jazdy na niedogrzanym silniku. Warto również zadbać o potrzebny czas na wychłodzenie katalizatora po zakończonej jeździe. Jednak co istotne, nawet zniszczony katalizator, posiada odpowiednią wartość platynowców.

Jaki jest skuteczny sposób na zabezpieczenie pojazdu po kradzieży?

Złodzieje katalizatorów bardzo często działają w stolicy. Bemowo, Targówek, Praga Południe, Wola, to tylko niektóre rejony, gdzie policja codziennie odnotowuje po kilka kradzieży. Kiedy złodziej upatrzy sobie samochód, ukradnie go i zdemontuje katalizator w lesie lub poza miastem. Bardzo często łatwiej mu będzie mu ukraść cały samochód, niż narażać się na niebezpieczeństwo i kraść na ulicy. Odpowiednie zabezpieczenie pojazdu po kradzieży systemem LoJack, zagwarantuje Ci odzyskanie pojazdu do 24/h po zgłoszeniu kradzieży. 

źródło: policja.pl; materiały własne