« Powrót do poprzedniej strony

Kiedy autocasco nie działa?

kiedy polisa AC nie działa

Właściciele samochodów, zwłaszcza nowych lub kilkuletnich, decydują się na wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Większość kierowców nie wyobraża sobie nawet, żeby takiego ubezpieczenia mogło zabraknąć, dlatego szacuje się, że co 4 kierowca w Polsce posiada autocasco. Ale czy posiadając takie ubezpieczenie wiesz, na co dokładnie możesz liczyć? Sprawdzamy podstawowe wyłączenia umowy. 

 

 

 

 

Polisa AC (Autocasco) to ubezpieczenie, które chroni przed kradzieżą oraz uszkodzeniami pojazdu. Dzięki niej możesz naprawić samochód w ASO lub otrzymać odszkodowanie w przypadku kradzieży. Właściciele samochodów zazwyczaj decydują się na takie ubezpieczenie dla świętego spokoju i zapewnienia, że po stracie auta, od razu dostaną odszkodowanie. Ale od tej reguły są wyjątki, które trzeba znać. Tym bardziej, że wszelkie wyłączenia z odpowiedzialności to zapisy "małym druczkiem". 

 

Dzięki autocasco możesz liczyć na wypłatę odszkodowania, ale to ubezpieczenie nie zagwarantuje odzyskania pojazdu, ani nawet rozpoczęcia poszukiwań. 

 

Dlaczego warto być ubezpieczonym?

Mimo wszystko warto mieć wykupioną polisę AC, bo przyda się na wypadek stłuczki. Masz wtedy możliwość zlikwidować szkodę bezgotówkowo, bez szukania warsztatu i dobrego mechanika. Warunki każdej polisy AC są dokładnie opisane w OWU, a tam możesz doszukać się szczegółowych informacji na temat warunków ubezpieczenia, które mogą nie zadziałać w każdej sytuacji. 

Polisa AC a wypłata odszkodowania po kolizji

Oczywiście Autocasco to podstawowa polisa chroniąca przed kradzieżą, ale nic tak bardzo nie denerwuje kierowcy, kiedy regularnie płaci za ubezpieczenie i po wypadku lub kolizji, nie może liczyć nawet na najmniejsze odszkodowanie. Trzeba się przygotować na każdą możliwą sytuację, ponieważ firmy ubezpieczeniowe mają swoje warunki i wyłączenia z odpowiedzialności. Dlatego tak ważne jest, aby znać zakres swojego ubezpieczenia. Są bowiem sytuacje, kiedy żaden ubezpieczyciel nie zrobi wyjątku i konsekwentnie odmówi wypłaty odszkodowania. 

Kiedy Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania po wypadku lub kolizji?

 • Kierowca prowadził pojazd pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
 • Zostały złamane przepisy drogowe: prędkość, przejazd na czerwonym świetle.
 • Pojazdem kierowała osoba bez uprawnień.
 • Brak ważnego badania technicznego.
 • Kierowca uciekł z miejsca kolizji/wypadku.
 • Kiedy właściciel pojazdu zatai sposób użytkowania pojazdu.
 • Nieopłacona w czasie rata składki ubezpieczeniowej.

Obostrzeń wynikających z warunków umowy jest o wiele więcej. Możesz na przykład zmodernizować swój pojazd, nie zapłacić składki w terminie lub wziąć udział w wyścigach samochodowych. W powyższych sytuacjach również nie należy Ci się odszkodowanie.

Polisa AC a wypłata odszkodowania po kradzieży

Kiedy dochodzi do utraty pojazdu w wyniku kradzieży, dalsze losy polisy zaczynają się komplikować albo wydłużać w czasie. Autocasco nie zadziała po kradzieży w przypadku, kiedy:

 • Samochód w chwili kradzieży nie był odpowiednio zabezpieczony, np. jeśli w chwili wykupienia polisy deklarujesz, że nabywasz dodatkowe zabezpieczenie, a nie było włączone w trakcie kradzieży
 • Kradzież samochodu była wynikiem zaniedbania ze strony właściciela, np. kiedy pozostawił pojazd otwarty i do tego z kluczykami w środku. Jest to wynik niedbalstwa, którego Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie zaakceptuje. 
 • Nieopłacona w terminie rata składki ubezpieczeniowej.
 • Zbyt późne poinformowanie ubezpieczyciela o kradzieży.
 • Kradzież w krajach podwyższonego ryzyka (Białoruś, Ukraina, Rosja, Gruzja, Mołdawia). Zawsze sprawdzaj zakres terytorialny obowiązującego ubezpieczenia.

Sprawdź, ile dokładnie kosztuje Cię kradzież samochodu

 

To najpopularniejsze formy wyłączeń z ubezpieczenia. Zawsze też pamiętaj, aby poinformować ubezpieczyciela o utracie kluczyków do pojazdu lub zagubieniu dowodu rejestracyjnego. W przypadku nowych samochodów łatwo jest ustalić, czy pojazd był otwarty czy zamknięty, dzięki informacjom zapisanym w kluczyku. Na zbadanie wszystkich prawdopodobnych przyczyn kradzieży potrzebny jest czas, który dla właściciela nie jest dobrym sprzymierzeńcem. Od decyzji ubezpieczyciela zawsze można się odwoływać, ale wiąże się z tym wydłużenie okresu, kiedy pozostajesz bez pojazdu lub/i pieniędzy. 

Niestandardowy system zabezpieczeń po kradzieży - gwarantuje to, na czym Ci zależy

Szanse na odnalezienie samochodu przez policję to mało realny scenariusz, zwłaszcza kiedy od zdarzenia minęło dobrych kilka godzin. Żeby dać sobie szansę na odzyskanie samochodu, warto zdecydować się na dodatkowe, niestandardowe zabezpieczenie. Najważniejsze, aby system był tak ukryty, żeby złodziej nie mógł go wykryć ani zdemaskować, nawet po demontażu całego auta. LoJack przez ponad 20 lat w Polsce, lokalizuje i pomaga w odzyskaniu pojazdów na poziomie 95% skuteczności. Moduł radiowy LoJack oprócz najlepszego w kraju zasięgu działania, posiada urządzenia z zapasową baterią, która działa nawet po rozłączeniu z pojazdem. 

Jeśli czekasz na wypłatę odszkodowania od TU to musisz uzbroić się w cierpliwość. Ubezpieczyciel ma na to 30 dni od daty decyzji. Zabezpieczając pojazd w LoJack, samochód możesz odzyskać do 24h. Wtedy odzyskujesz samochód, a nie wartość rynkową pojazdu w dniu jego kradzieży. Historie naszych odzyskań możesz sprawdzić tutaj.