« Powrót do poprzedniej strony

Odzyskane samochody o wartości 1 802 000 złotych

w Warszawie odzyskali luksusowe auta z przywłaszczenia

W styczniu 2021 roku w Warszawie, na terenie dzielnicy Włochy doszło do odzyskania trzeciego, z czterech poszukiwanych samochodów. Wszystko zaczęło się w maju 2020 r., kiedy policjanci z Ursusa otrzymali zgłoszenie o przywłaszczeniu pojazdów o łącznej wartości 2 298 000 złotych.  

 

Sprawa dotyczy przywłaszczenia samochodów, wartych 2,3 miliona złotych. Sprawcą okazał się 62-letni mężczyzna, któremu grozi do 10 lat pozbawienia wonności. Powód? Przywłaszczenie mienia o znacznej wartości. Jak do tej pory, doszło do odzyskania trzech, z czterech poszukiwanych samochodów.

 

Funkcjonariusze policji z Warszawskiej Ochoty, pierwszy samochód odzyskali w Wilanowie. Była to sportowa limuzyna. 62-letni mężczyzna nie chciał oddać leasingowanych samochodów i unikał kontaktu. 2 pozostałe odnalezione auta, to Mercedes, o wartości 848 000 złotych, a także sportowe Porsche 911 o wartości powyżej 926 000 złotych. Mercedes został odnaleziony w Józefowie, natomiast Porsche policjanci znaleźli na terenie dzielnicy Włochy.

Do odzyskania pozostał już tylko 4 samochód, o wartości 496 000 złotych. 

Jaka jest różnica między kradzieżą a przywłaszczeniem?

Chociaż są to dwa różne przestępstwa, to jedno wspólne dla kradzieży i przywłaszczenia - są to czyny karalne i zabronione przez prawo. Kradzież polega na tym, że zabierasz komuś rzecz ruchomą, jakiś majątek. Do przywłaszczenie dochodzi wtedy, kiedy ktoś Ci coś powierza, a Ty nie chcesz tego oddać. Kiedy człowiek kradnie, pozbawia właściciela władczy nad tą rzeczą, a kiedy przywłaszcza, jest w legalnym posiadaniu rzeczy, ale tego nie oddaje i dochodzi do sytuacji zaboru.

Właśnie to, że w przypadku przywłaszczenia sprawca wchodzi w posiadanie cudzej rzeczy w sposób legalny, stanowi główną różnicę pomiędzy kradzieżą, a przywłaszczeniem. Kiedy sprawca świadomie dokonuje przywłaszczenia mienia, czyli przywłaszcza ją z zamiarem traktowania jak własną i odmawia jej oddania, można go ukarać z art. 284 kodeksu karnego. 

Art. 284 Kodeksu Karnego brzmi:

  • § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 
  • § 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  • § 3. W przypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
  • § 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego. Tu sprawdzisz wysokość kar za kradzież

Jak zabezpieczyć samochód po kradzieży?

Zabezpieczenie po kradzieży polega na tym, że wyposażasz samochód w nadajnik radiowy LoJack, który w chwili kradzieży zostanie uaktywniony i będzie przesyłał fale radiowe, za pomocą których specjalnie wyposażony samochód poszukiwawczy, będzie namierzał lokalizację Twojego auta. Moduł radiowy LoJack jest do nabycia we wszystkich salonach samochodowych w Polsce. Więcej szczegółów znajdziesz pod numerem (22) 868 18 36.

źródło zdjęcia głównego: KSP